Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Torred |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 58,825 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Rear-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 2C3CDZJG2NH249635 |
| Stock #: | T649635 |
Included Packages
| SiriusXM Satellite Radio |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 268 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Fuel tank capacity | 18.5gal. |
| Manual-shift auto | AUTOSTICK |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 30mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 19mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6L |
| Horsepower | 303hp @ 6,350RPM |
| Drive type | rear-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/45YR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 20" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 245/45YR20.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | performance |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,369mm (53.9") |
| Rear legroom | 841mm (33.1") |
| Curb weight | 1,763kg (3,886lbs) |
| Exterior body width | 1,923mm (75.7") |
| Exterior length | 5,027mm (197.9") |
| Wheelbase | 2,951mm (116.2") |
| Rear hiproom | 1,214mm (47.8") |
| GVWR | 2,245kg (4,950lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Exterior height | 1,466mm (57.7") |
| Rear headroom | 942mm (37.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.20 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Passenger volume | 2,659L (93.9 cu.ft.) |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,486mm (58.5") |
| Front hiproom | 1,405mm (55.3") |
| Front legroom | 1,067mm (42.0") |
| Front headroom | 998mm (39.3") |
| Engine torque | 268 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 459 L (16 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 303hp @ 6,350RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense rear |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Sport steering wheel |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Garage door transmitter | |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Voice recorder |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Dodge/2022-Dodge-Challenger-e70c37f0ac180e1333104b234da876cd.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
