Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Velvet Red Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Global Black |
| Odometer: | 25,823 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 1C4RJKAG1R8569921 |
| Stock #: | T669921 |
Included Packages
| Luxury Tech Group I |
|---|
|
| Quick Order Package 23D Laredo X |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 257 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 23.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 25mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 18mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6L |
| Horsepower | 293hp @ 6,400RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,318mm (51.9") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,091mm (121.7") |
| Exterior height | 1,816mm (71.5") |
| Rear headroom | 1,013mm (39.9") |
| Turning radius | 6.0m (19.8') |
| Passenger volume | 4,301L (151.9 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 947mm (37.3") |
| Front headroom | 1,011mm (39.8") |
| Engine torque | 257 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 487 L (17 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,396 L (85 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,473mm (58.0") |
| Rear legroom | 1,001mm (39.4") |
|---|---|
| Curb weight | 2,113kg (4,658lbs) |
| Exterior body width | 1,969mm (77.5") |
| Exterior length | 5,204mm (204.9") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 2,948kg (6,500lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Compression ratio | 11.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 770mm (30.3") |
| Towing capacity | 2,812kg (6,200lbs) |
| Front shoulder room | 1,504mm (59.2") |
| Front hiproom | 1,458mm (57.4") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Payload | 621kg (1,370lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,090mm (42.9") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense with Stop rear |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Full Speed Forward Collision Warning Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| 3rd row seats | split-bench |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Emergency communication system | |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (min) | 216mm (8.5") |
| Ground clearance (max) | 274mm (10.8") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Jeep/2024-Jeep-Grand-Cherokee-L-d78cd380ac18077c4d04a698839b16c4.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
