Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
53.0
Hwy MPG:
50.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Ice Cap |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 28,857 miles miles |
| MPGe: | 51.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 4T1DAACK5SU133135 |
| Stock #: | T633135 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 163 lb.-ft. @ 5,200RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 68 |
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 153 lb.-ft. |
| Horsepower | 184hp @ 6,000RPM |
| Hybrid system net power | 225hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 134hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 51mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 4.0 |
| Hybrid traction battery voltage | 252 |
| Fuel tank capacity | 13.0gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 50mpg |
| Fuel economy city | 53mpg |
| Engine liters | 2.5L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | front-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 205/65VR16.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 16" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 205/65VR16.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,824mm (111.2") |
|---|---|
| Exterior height | 1,445mm (56.9") |
| Rear headroom | 955mm (37.6") |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Engine torque | 163 lb.-ft. @ 5,200RPM |
| Interior rear cargo volume | 428 L (15 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 225hp @ 6,000RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 8 |
| Engine bore x stroke | 87.4mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Rear shoulder room | 1,415mm (55.7") |
| Interior maximum rear cargo volume | 428 L (15 cu.ft.) |
| Rear legroom | 965mm (38.0") |
|---|---|
| Curb weight | 1,565kg (3,450lbs) |
| Exterior body width | 1,839mm (72.4") |
| Exterior length | 4,915mm (193.5") |
| Rear hiproom | 1,387mm (54.6") |
| GVWR | 2,098kg (4,625lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| Front shoulder room | 1,466mm (57.7") |
| Front hiproom | 1,407mm (55.4") |
| Front legroom | 1,069mm (42.1") |
| Payload | 420kg (925lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) active |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi-compatible Wireless Charging front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense (TSS) 3.0 mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2025-Toyota-Camry-c84f765dac1833326061e30c3cfb0609.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

