Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
28
Hwy MPG:
39 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Currant Red |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 46,601 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 3KPF24AD2RE778351 |
| Stock #: | T678351 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 32mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Manual-shift auto | Sportmatic |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 39mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 147hp @ 6,200RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 205/55HR16.0 |
| Wheel size | 16" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 205/55HR16.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 97.0mm (3.19" x 3.82") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,405mm (55.3") |
| Interior maximum rear cargo volume | 433 L (15 cu.ft.) |
| Rear legroom | 907mm (35.7") |
| Curb weight | 1,319kg (2,908lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,298mm (51.1") |
| GVWR | 1,720kg (3,792lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,435mm (56.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 953mm (37.5") |
| Compression ratio | 12.50 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,718L (96.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,425mm (56.1") |
| Front hiproom | 1,346mm (53.0") |
| Front legroom | 1,072mm (42.2") |
| Front headroom | 986mm (38.8") |
| Engine torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 433 L (15 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 4 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders |
| Power windows | |
|---|---|
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Kia/2024-Kia-Forte-b8d03852ac1833326061e30c5dcaa073.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
