Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Crystal Black Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 32,603 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | 5FNRL6H74SB058278 |
| Stock #: | T658278 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Power liftgate | |
| Right rear passenger | power sliding |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Left rear passenger door | power sliding |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 4,700RPM |
| Fuel tank capacity | 19.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 280hp @ 6,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55HR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 19" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55HR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,524mm (60.0") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,000mm (118.1") |
| Exterior height | 1,768mm (69.6") |
| Rear headroom | 996mm (39.2") |
| Turning radius | 5.6m (18.3') |
| Passenger volume | 4,534L (160.1 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 973mm (38.3") |
| Front headroom | 983mm (38.7") |
| Engine torque | 262 lb.-ft. @ 4,700RPM |
| Interior rear cargo volume | 929 L (33 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 89.0mm x 93.0mm (3.50" x 3.66") |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,984 L (141 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,565mm (61.6") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,039mm (40.9") |
| Curb weight | 2,057kg (4,535lbs) |
| Exterior body width | 1,994mm (78.5") |
| Exterior length | 5,212mm (205.2") |
| Rear hiproom | 1,646mm (64.8") |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Compression ratio | 11.50 to 1 |
| 3rd row legroom | 968mm (38.1") |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,603mm (63.1") |
| Front hiproom | 1,488mm (58.6") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| 3rd row hiproom | 1,229mm (48.4") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi and Powermat front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 9.0" |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Traffic Monitor warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) Forward Collision Warning (FCW) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Reclining 3rd row seat | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 8 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror |
| Front beverage holders | |
|---|---|
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 114mm (4.5") |
|---|---|
| Ground clearance (max) | 152mm (6.0") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Honda/2025-Honda-Odyssey-b8d03409ac1837f53f8606c68404095f.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
