Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
41.0
Hwy MPG:
38.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Silver Sky |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 83,296 miles miles |
| MPGe: | 40.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 4T3MWRFV6MU018768 |
| Stock #: | T618768 |
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion |
| Electric motor 2 torque | 89 lb.-ft. |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 149 lb.-ft. |
| Horsepower | 176hp @ 5,700RPM |
| Hybrid system net power | 219hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 118hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 3 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 40mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 6.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 245 |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 38mpg |
| Fuel economy city | 41mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.5L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/65HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/65HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,690mm (105.9") |
|---|---|
| Exterior height | 1,702mm (67.0") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,801L (98.9 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,003mm (39.5") |
| Engine torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,065 L (38 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 176hp @ 5,700RPM |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,977 L (70 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,433mm (56.4") |
| Rear legroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Curb weight | 1,674kg (3,690lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,595mm (180.9") |
| Rear hiproom | 1,212mm (47.7") |
| GVWR | 2,232kg (4,920lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| Towing capacity | 794kg (1,750lbs) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,379mm (54.3") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Payload | 558kg (1,230lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Auto high-beam headlights |
| Low tire pressure warning | |
|---|---|
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Rear window wiper | |
| Appearance | analog |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect with 1-year trial |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Emergency communication system | Safety Connect with 1-year trial |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Acoustic pedestrian protection | |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2021-Toyota-RAV4-Hybrid-b3aa750bac18168675ffcd8bd673fb4e.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

