Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
16
Hwy MPG:
18 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Hot Pepper Red |
|---|---|
| Interior Color: | Dark Space Gray |
| Odometer: | 32,091 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.3L I-4 cyl |
| VIN: | 1FMDE1BH9RLA52830 |
| Stock #: | T652830 |
Options
|
Body Exterior
| Trailer sway control | |
|---|---|
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | swing-out |
| Power door mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Fuel economy combined | 17mpg |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 20.8gal. |
| Rear locking differential | |
| Fuel economy highway | 18mpg |
| Fuel economy city | 16mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
|---|---|
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 2,350 L (83 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Rear legroom | 921mm (36.3") |
| Exterior body width | 1,928mm (75.9") |
| Exterior length | 4,811mm (189.4") |
| Wheelbase | 2,949mm (116.1") |
| Rear hiproom | 1,393mm (54.8") |
| Exterior height | 1,854mm (73.0") |
| Rear headroom | 1,044mm (41.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Passenger volume | 3,064L (108.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,420mm (55.9") |
| Front legroom | 1,096mm (43.1") |
| Front headroom | 1,100mm (43.3") |
| Interior rear cargo volume | 1,085 L (38 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| Integrated roll-over protection |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | vinyl |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ford/2024-Ford-Bronco-b3aa73e7ac18168675ffcd8b5c7e62f5.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
