Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
22
Hwy MPG:
29 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Stellar Black |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 52,018 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 1GYFZFR46KF102065 |
| Stock #: | T602065 |
Included Packages
| Radio: Cadillac User Experience w/Embedded Nav |
|---|
|
| Cold Weather Package |
|
| Driver Awareness Package |
|
| Preferred Equipment Group 1SG |
|
| Front Bucket Seats |
|
| Radio: Cadillac User Experience AM/FM Stereo |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Cargo | power liftgate |
|---|---|
| Door mirrors | body-color |
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Auto-dimming door mirrors | |
|---|---|
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 24mpg |
| Torque | 258 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Fuel tank capacity | 16.3gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 29mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 22mpg |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 2.0 |
| Horsepower | 237hp @ 5,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.0mm x 92.3mm (3.27" x 3.63") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,400mm (55.1") |
| Rear legroom | 1,004mm (39.5") |
| Interior maximum cargo volume | 1,385 L (49 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,767kg (3,896lbs) |
| Exterior body width | 1,947mm (76.7") |
| Exterior length | 4,599mm (181.1") |
| Wheelbase | 2,779mm (109.4") |
| Rear hiproom | 1,266mm (49.8") |
| GVWR | 2,350kg (5,181lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
|---|---|
| Exterior height | 1,627mm (64.1") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Passenger volume | 2,869L (101.3 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,448mm (57.0") |
| Front hiproom | 1,385mm (54.5") |
| Front legroom | 1,026mm (40.4") |
| Interior cargo volume | 631 L (22 cu.ft.) |
| Engine torque | 258 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Engine horsepower | 237hp @ 5,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 13 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | OnStar Directions & Connections |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | bench |
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | OnStar and Cadillac connected services capable |
| Navigation system | |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 172mm (6.8") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/CADILLAC/2019-CADILLAC-XT4-b3aa72b2ac18507099e7038371ea5734.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
