Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
24 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Underground |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 14,305 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | 3TMLB5JN8RM070919 |
| Stock #: | T670919 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | tailgate |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Torque | 317 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 18.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 24mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.4L |
| Horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 99.5mm (3.44" x 3.92") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Rear legroom | 856mm (33.7") |
| Curb weight | 2,087kg (4,600lbs) |
| Exterior body width | 1,953mm (76.9") |
| Exterior length | 5,745mm (226.2") |
| Wheelbase | 3,686mm (145.1") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 2,724kg (6,005lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Exterior height | 1,875mm (73.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 975mm (38.4") |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 7.0m (22.9') |
| Towing capacity | 2,903kg (6,400lbs) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,443mm (56.8") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Payload | 637kg (1,405lbs) |
| Engine torque | 317 lb.-ft. @ 1,700RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P (TSS-P) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (1-year trial) |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2024-Toyota-Tacoma-b3aa6bb4ac1810998925e011ba7c3d32.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

