Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
27.0
Hwy MPG:
34.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Carbonized Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Space Gray |
| Odometer: | 88,267 miles miles |
| MPGe: | 30.0 |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 1.5L I-3 cyl |
| VIN: | 1FMCU0GN0PUA36899 |
| Stock #: | T636899 |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Fuel economy combined | 30mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel economy highway | 34mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Drive type | front-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/65HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/65HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
|---|---|
| Exterior body width | 1,882mm (74.1") |
| Exterior length | 4,585mm (180.5") |
| Wheelbase | 2,710mm (106.7") |
| Rear hiproom | 1,354mm (53.3") |
| Exterior height | 1,679mm (66.1") |
| Rear headroom | 998mm (39.3") |
|---|---|
| Turning radius | 5.8m (19.2') |
| Front shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Front hiproom | 1,402mm (55.2") |
| Front legroom | 1,077mm (42.4") |
| Front headroom | 1,016mm (40.0") |
| Payload | 459kg (1,013lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Alert active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | BLIS (Blind Spot Information System) warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | SYNC 4 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 191mm (7.5") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ford/2023-Ford-Escape-a95cc0c5ac182a7541e45a69aee67bed.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
