Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
20
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Azure Gray Met |
|---|---|
| Interior Color: | Roast |
| Odometer: | 27,600 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.3L I-4 cyl |
| VIN: | 1FMDE8BH3RLA64139 |
| Stock #: | T664139 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | swing-out |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Fuel economy combined | 20mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 20.8gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Fuel economy highway | 21mpg |
| Fuel economy city | 20mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 2,350 L (83 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Rear legroom | 921mm (36.3") |
| Exterior body width | 1,928mm (75.9") |
| Exterior length | 4,811mm (189.4") |
| Wheelbase | 2,949mm (116.1") |
| Rear hiproom | 1,393mm (54.8") |
| Exterior height | 1,854mm (73.0") |
| Rear headroom | 1,044mm (41.1") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
|---|---|
| Passenger volume | 3,064L (108.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,420mm (55.9") |
| Front legroom | 1,096mm (43.1") |
| Front headroom | 1,100mm (43.3") |
| Interior rear cargo volume | 1,085 L (38 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Alert active |
| Voltmeter |
| Configurable | |
|---|---|
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | BLIS (Blind Spot Information System) warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross-Traffic Alert warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| Integrated roll-over protection | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather/leatherette |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | Connected Navigation |
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ford/2024-Ford-Bronco-a95cbde3ac1805bb07a7c50cece43e7c.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
