Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
16
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Shadow Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 123,681 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 5.3L V-8 cyl |
| VIN: | 1GCPYFED7MZ274576 |
| Stock #: | T674576 |
Included Packages
| Convenience Package II |
|---|
|
| OnStar & Chevrolet Connected Services Capable |
|
| 120-Volt Instrument Panel Power Outlet |
|
| Convenience Package w/Buckets Seats |
|
| Trailering Package |
|
| Preferred Equipment Group 2LT |
|
| Suspension Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 18mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Rear locking differential | |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21mpg |
| Fuel economy city | 16mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,655mm (65.2") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,063mm (81.2") |
| Exterior length | 5,885mm (231.7") |
| Wheelbase | 3,744mm (147.4") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| GVWR | 3,175kg (7,000lbs) |
| Exterior height | 1,990mm (78.3") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Turning radius | 7.1m (23.1') |
| Towing capacity | 4,218kg (9,300lbs) |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer |
| Voltmeter | |
|---|---|
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Garage door transmitter | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 276mm (10.9") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Chevrolet/2021-Chevrolet-Silverado-1500-a4367a14ac1810998925e0114196e041.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
