Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
41.0
Hwy MPG:
38.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Blueprint |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 52,228 miles miles |
| MPGe: | 39.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 4T3B6RFV8RU169593 |
| Stock #: | T669593 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Electric motor 2 torque | 89 lb.-ft. |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 149 lb.-ft. |
| Horsepower | 176hp @ 5,700RPM |
| Hybrid system net power | 219hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 118hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 3 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 39mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 6.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 245 |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 38mpg |
| Fuel economy city | 41mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.5L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,690mm (105.9") |
|---|---|
| Exterior height | 1,702mm (67.0") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,801L (98.9 cu.ft.) |
| Front headroom | 958mm (37.7") |
| Engine torque | 163 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,062 L (38 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 219hp @ 5,700RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,977 L (70 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,433mm (56.4") |
| Rear legroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Curb weight | 1,712kg (3,775lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,595mm (180.9") |
| Rear hiproom | 1,212mm (47.7") |
| GVWR | 2,232kg (4,920lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| Towing capacity | 794kg (1,750lbs) |
| Front shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Front hiproom | 1,379mm (54.3") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Payload | 528kg (1,165lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay & Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (1-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) w/Intersection Support mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette SofTex |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (1-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Toyota/2024-Toyota-RAV4-Hybrid-a43678daac182a7541e45a6993ae585d.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
