Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Summit White |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 110,934 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 3GNKBJRS4KS586346 |
| Stock #: | T686346 |
Included Packages
| Enhanced Convenience & Driver Confidence II Pkg |
|---|
|
| Sun & Wheels Package |
|
| Front Bucket Seats |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Cargo | power liftgate |
|---|---|
| Door mirrors | body-color |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
| Power liftgate | |
|---|---|
| Tailpipe finisher | chrome |
| Spoiler | |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 270 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Fuel tank capacity | 21.7gal. |
| Manual-shift auto | Driver Shift Control |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 25mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 18mpg |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 3.6 |
| Horsepower | 308hp @ 6,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 265/45VR21.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 21" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 265/45VR21.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 95.0mm x 85.8mm (3.74" x 3.38") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,488mm (58.6") |
| Rear legroom | 1,006mm (39.6") |
| Interior maximum cargo volume | 1,818 L (64 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,929kg (4,253lbs) |
| Exterior body width | 1,948mm (76.7") |
| Exterior length | 4,862mm (191.4") |
| Wheelbase | 2,863mm (112.7") |
| Rear hiproom | 1,377mm (54.2") |
| GVWR | 2,722kg (6,001lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Exterior height | 1,702mm (67.0") |
| Rear headroom | 935mm (36.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.50 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Passenger volume | 3,053L (107.8 cu.ft.) |
| Towing capacity | 2,041kg (4,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,501mm (59.1") |
| Front hiproom | 1,412mm (55.6") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Front headroom | 965mm (38.0") |
| Interior cargo volume | 864 L (30 cu.ft.) |
| Engine torque | 270 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Engine horsepower | 308hp @ 6,600RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| High intensity discharge headlights | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper |
| Voltmeter | |
|---|---|
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | HD Surround Vision yes |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Rear Park Assist rear |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | OnStar Guidance |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist | |
| Forward collision | mitigation |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control - Advanced |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | OnStar and Chevrolet connected services capable |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 188mm (7.4") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Chevrolet/2019-Chevrolet-Blazer-9f0ff4d7ac18561b08e6aaafcea8d61b.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
