Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
37.0
Hwy MPG:
36.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Shimmering Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 37,316 miles miles |
| MPGe: | 37.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 100,000 miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 1.6L I-4 cyl |
| VIN: | KM8JECA16PU109947 |
| Stock #: | T609947 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Roof rack | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 195 lb.-ft. @ 1,500RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Hybrid system net power torque | 258 lb.-ft. |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Hybrid traction battery power output (kW) | 64 |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 195 lb.-ft. |
| Horsepower | 180hp @ 5,500RPM |
| Hybrid system net power | 226hp @ 5,500RPM |
| Electric motor horsepower | 59hp @ 1,600RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
|---|---|
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 37mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 270 |
| Fuel tank capacity | 13.7gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 36mpg |
| Fuel economy city | 37mpg |
| Engine liters | 1.6L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | HTRAC all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 1 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55HR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55HR19.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 75.6mm x 89.0mm (2.98" x 3.50") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,265 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
| Rear legroom | 1,049mm (41.3") |
| Curb weight | 1,702kg (3,752lbs) |
| Exterior body width | 1,864mm (73.4") |
| Exterior length | 4,630mm (182.3") |
| Wheelbase | 2,756mm (108.5") |
| Rear hiproom | 1,369mm (53.9") |
| GVWR | 2,205kg (4,861lbs) |
| Engine displacement | 1.6 L |
| Exterior height | 1,666mm (65.6") |
| Rear headroom | 983mm (38.7") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.3') |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Front hiproom | 1,384mm (54.5") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 968mm (38.1") |
| Payload | 515kg (1,135lbs) |
| Engine torque | 195 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,096 L (39 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 180hp @ 5,500RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | Rear View Monitor yes |
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Distance Warning - Forward/Reverse front and rear |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) active |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 10.3" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 8 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian, Cyclist & Junction-Turning Detection mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Navigation-based Smart Cruise Control w/Curve Control |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | smart device only (subscription required) |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription) |
| Passenger door bin | |
| Display blind spot view | Blind-Spot View Monitor (BVM) left and right |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Hyundai/2023-Hyundai-Tucson-Hybrid-99ec29e7ac1852eb1ff181ccfd098875.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
