Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
40.0
Hwy MPG:
35.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Crystal Black Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 72,533 miles miles |
| MPGe: | 38.0 |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | All-wheel Drive |
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | 7FART6H52ME007738 |
| Stock #: | T607738 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 129 lb.-ft. @ 3,500RPM |
|---|---|
| Alternator hybrid electric motor | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 232 lb.-ft. |
| Horsepower | 143hp @ 6,200RPM |
| Hybrid system net power | 212hp @ 6,200RPM |
| Electric motor horsepower | 181hp @ 5,000RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 2 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 38mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 35mpg |
| Fuel economy city | 40mpg |
| Engine liters | 2.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 96.7mm (3.19" x 3.81") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,945 L (69 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,412mm (55.6") |
| Rear legroom | 1,026mm (40.4") |
| Curb weight | 1,682kg (3,708lbs) |
| Exterior body width | 1,854mm (73.0") |
| Exterior length | 4,625mm (182.1") |
| Wheelbase | 2,659mm (104.7") |
| Rear hiproom | 1,257mm (49.5") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
| Rear headroom | 993mm (39.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 13.50 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Passenger volume | 2,914L (102.9 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,471mm (57.9") |
| Front hiproom | 1,400mm (55.1") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Front headroom | 965mm (38.0") |
| Payload | 386kg (850lbs) |
| Engine torque | 129 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 940 L (33 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 143hp @ 6,200RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) w/Road Departure Mitigation (RDM) active |
| Configurable |
| Appearance | digital |
|---|---|
| Compass | |
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Traffic Monitor warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) + FCW mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 26 deg |
| Ground clearance (max) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Honda/2021-Honda-CR-V-Hybrid-8f9d4631ac1845ed0834942189ee10ac.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
