Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Wind Chill Pear |
|---|---|
| Interior Color: | Ash |
| Odometer: | 50,143 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | 3TYCZ5AN4NT063119 |
| Stock #: | T663119 |
Included Packages
| TRD Sport Package |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Skid plates | |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | tailgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Torque | 265 lb.-ft. @ 4,600RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 94.0mm x 83.1mm (3.70" x 3.27") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,496mm (58.9") |
| Rear legroom | 828mm (32.6") |
| Curb weight | 2,064kg (4,550lbs) |
| Exterior body width | 1,910mm (75.2") |
| Exterior length | 5,392mm (212.3") |
| Wheelbase | 3,236mm (127.4") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 2,540kg (5,600lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Exterior height | 1,793mm (70.6") |
| Rear headroom | 973mm (38.3") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.80 to 1 |
| Turning radius | 6.2m (20.3') |
| Towing capacity | 2,903kg (6,400lbs) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,453mm (57.2") |
| Front legroom | 1,090mm (42.9") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Payload | 524kg (1,155lbs) |
| Engine torque | 265 lb.-ft. @ 4,600RPM |
| Engine horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights |
| Variably intermittent wipers | |
|---|---|
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) warning |
| Appearance | analog |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P (TSS-P) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Premium cloth | |
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Emergency communication system | Safety Connect with 1-year trial |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 29 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (max) | 239mm (9.4") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2022-Toyota-Tacoma-8029e125ac182e89885eb60f0220e196.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

