Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
|
| Exterior Color: | Midnight Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black/Red |
| Odometer: | 15,846 miles miles |
| MPGe: | 127.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | JTDACACU2P3008772 |
| Stock #: | T608772 |
Body Exterior
| Bumpers | body-color |
|---|---|
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Torque | 139 lb.-ft. @ 4,400RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 72 |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Fuel economy (Alternate 1) fuel type | electric |
| Hybrid system net power torque | 139 lb.-ft. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 153 lb.-ft. |
| Horsepower | 150hp @ 6,000RPM |
| Hybrid system net power | 220hp @ RPM |
| Hybrid traction battery electric + ICE total range | 600 miles |
| Electric motor horsepower | 161hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | PHEV (plug-in hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 127mpge |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 4.0 |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 51.0 |
| Hybrid traction battery voltage | 266 |
| Fuel tank capacity | 10.6gal. |
| Hybrid traction battery all electric range | 44 miles |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 2.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 120VAC | 11.0 |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 3.5 |
| Drive type | front-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 14 |
| Fuel economy combined (kWh) | 26 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 195/60HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 195/60HR17.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 80.5mm x 97.5mm (3.17" x 3.84") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,341mm (52.8") |
| Interior maximum rear cargo volume | 756 L (27 cu.ft.) |
| Rear legroom | 912mm (35.9") |
| Curb weight | 1,570kg (3,461lbs) |
| Exterior body width | 1,781mm (70.1") |
| Exterior length | 4,600mm (181.1") |
| Wheelbase | 2,751mm (108.3") |
| Rear hiproom | 1,313mm (51.7") |
| GVWR | 2,030kg (4,475lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,420mm (55.9") |
| Rear headroom | 925mm (36.4") |
|---|---|
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| Turning radius | 5.2m (17.2') |
| Passenger volume | 2,583L (91.2 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,405mm (55.3") |
| Front hiproom | 1,389mm (54.7") |
| Front legroom | 1,077mm (42.4") |
| Front headroom | 965mm (38.0") |
| Payload | 390kg (860lbs) |
| Engine torque | 139 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Interior rear cargo volume | 575 L (20 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 150hp @ 6,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay & Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) w/Intersection Support mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | smart device only (subscription required) |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Toyota/2023-Toyota-Prius-Prime-7b1224b8ac183abb374e96f9a4905baf.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
