Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
23
Hwy MPG:
29 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Octane Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 14,108 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | JA4ARUAU9SU002290 |
| Stock #: | T602290 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 26mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 145 lb.-ft. @ 4,200RPM |
| Fuel tank capacity | 15.8gal. |
| Manual-shift auto | Sportronic |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 29mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 23mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 148hp @ 6,000RPM |
| Drive type | S-AWC four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/55HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/55HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 86.0mm x 86.0mm (3.39" x 3.39") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,410mm (55.5") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,402 L (50 cu.ft.) |
| Rear legroom | 922mm (36.3") |
| Curb weight | 1,480kg (3,263lbs) |
| Exterior body width | 1,811mm (71.3") |
| Exterior length | 4,366mm (171.9") |
| Wheelbase | 2,670mm (105.1") |
| Rear hiproom | 1,311mm (51.6") |
| GVWR | 1,970kg (4,343lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,646mm (64.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 963mm (37.9") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,761L (97.5 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,427mm (56.2") |
| Front hiproom | 1,323mm (52.1") |
| Front legroom | 1,057mm (41.6") |
| Front headroom | 1,001mm (39.4") |
| Engine torque | 145 lb.-ft. @ 4,200RPM |
| Interior rear cargo volume | 614 L (22 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning (LDW) warning |
| Appearance | digital/analog |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Lane Change Assist (LCA) warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Android Auto & Apple CarPlay |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Mitigation (FCM) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | simulated suede/leatherette |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 216mm (8.5") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Mitsubishi/2025-Mitsubishi-Outlander-Sport-7b121fc1ac184ba796858ad8aed81e29.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
