Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
27
Hwy MPG:
39 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Gun |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 22,936 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 1N4BL4DV7SN383766 |
| Stock #: | T683766 |
Body Exterior
| Bumpers | body-color |
|---|---|
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 32mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 180 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Fuel tank capacity | 16.2gal. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 39mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 188hp @ 6,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 215/55VR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/55VR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 88.9mm x 99.8mm (3.50" x 3.93") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Interior maximum rear cargo volume | 437 L (15 cu.ft.) |
| Rear legroom | 894mm (35.2") |
| Curb weight | 1,488kg (3,281lbs) |
| Exterior body width | 1,852mm (72.9") |
| Exterior length | 4,900mm (192.9") |
| Wheelbase | 2,824mm (111.2") |
| Rear hiproom | 1,384mm (54.5") |
| GVWR | 1,963kg (4,328lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
|---|---|
| Exterior height | 1,443mm (56.8") |
| Compression ratio | 12.00 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Front shoulder room | 1,478mm (58.2") |
| Front hiproom | 1,389mm (54.7") |
| Front legroom | 1,113mm (43.8") |
| Engine torque | 180 lb.-ft. @ 3,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 437 L (15 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Speed sensitive wipers |
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | Blind Spot Warning (BSW) warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) w/Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2025-Nissan-Altima-7b121d12ac180e2d891ba33513768475.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
