Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
26
Hwy MPG:
29 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Sterling Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 24,845 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.3L I-3 cyl |
| VIN: | KL79MRSL2SB214581 |
| Stock #: | T614581 |
Included Packages
| Radio: AM/FM Stereo Audio System |
|---|
|
| Front Bucket Seats |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Torque | 174 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 29mpg |
| Fuel economy city | 26mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.3L |
| Horsepower | 155hp @ 5,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 79.0mm x 91.2mm (3.11" x 3.59") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,540 L (54 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,366mm (53.8") |
| Rear legroom | 991mm (39.0") |
| Exterior body width | 1,808mm (71.2") |
| Exterior length | 4,421mm (174.1") |
| Wheelbase | 2,640mm (104.0") |
| Rear hiproom | 1,161mm (45.7") |
| GVWR | 2,000kg (4,409lbs) |
| Engine displacement | 1.3 L |
| Exterior height | 1,668mm (65.7") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,408mm (55.4") |
| Front hiproom | 1,328mm (52.3") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Engine torque | 174 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 716 L (25 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 11.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | rear w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Automatic Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | OnStar and Chevrolet connected services capable |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 203mm (8.0") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Chevrolet/2025-Chevrolet-Trailblazer-7680ef81ac18549dfdfb4b5577104791.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
