Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
|
| Exterior Color: | Race Red |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 78,351 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.7L V-8 cyl |
| VIN: | 1FT7W2BT6JEC14995 |
| Stock #: | T614995 |
Included Packages
| SYNC 3 Communications & Entertainment System |
|---|
| Snow Plow Prep Package |
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver | |
| Rear cargo | tailgate |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 34.0gal. |
| Manual-shift auto | SelectShift |
| Sequential multi-point fuel injection | |
|---|---|
| Transmission | 6 speed automatic |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Single rear wheels | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum cargo volume | 1,475 L (52 cu.ft.) |
|---|---|
| Wheelbase | 4,064mm (160.0") |
| Exterior height | 2,070mm (81.5") |
| Rear headroom | 1,026mm (40.4") |
| Turning radius | 8.1m (26.5') |
| Passenger volume | 3,729L (131.7 cu.ft.) |
| Interior cargo volume | 1,475 L (52 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,036mm (40.8") |
| Rear shoulder room | 1,674mm (65.9") |
| Rear legroom | 1,107mm (43.6") |
|---|---|
| Exterior body width | 2,032mm (80.0") |
| Exterior length | 6,350mm (250.0") |
| Rear hiproom | 1,643mm (64.7") |
| Towing capacity | 5,670kg (12,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,694mm (66.7") |
| Front hiproom | 1,588mm (62.5") |
| Front legroom | 1,115mm (43.9") |
| Payload | 1,574kg (3,470lbs) |
Entertainment Features
| Speakers | 6 |
|---|
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Fully automatic headlights |
| Front reading lights | |
|---|---|
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Overhead airbag | |
| 4 wheel disc brakes |
| Dual front impact airbags | |
|---|---|
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
|---|---|
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Overhead console | |
| Telescoping steering wheel | |
| Front beverage holders | |
| Tilt steering wheel |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ford/2018-Ford-F-250-7680ecfaac183abb374e96f99c3fc874.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
