Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
|
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Diesel Gray/Black |
| Odometer: | 45,811 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.7L I-6 cyl |
| VIN: | 3C6UR5DL3RG266363 |
| Stock #: | T666363 |
Included Packages
| Engine: 6.7L I6 Cummins Turbo Diesel |
|---|
|
| Transmission: 6-Speed Automatic |
|
| Level 1 Equipment Group |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | tailgate |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Right rear passenger | conventional |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | V |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-6 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Torque | 850 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 31.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | diesel |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 6.7L |
| Horsepower | 370hp @ 2,800RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Diesel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Single rear wheels | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 107.0mm x 124.0mm (4.21" x 4.88") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,719 L (61 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,666mm (65.6") |
| Rear legroom | 1,021mm (40.2") |
| Exterior body width | 2,019mm (79.5") |
| Exterior length | 6,066mm (238.8") |
| Wheelbase | 3,785mm (149.0") |
| Curb weight | 3,475kg (7,660lbs) |
| Rear hiproom | 1,593mm (62.7") |
| GVWR | 4,536kg (10,000lbs) |
| Engine displacement | 6.7 L |
| Exterior height | 2,037mm (80.2") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
| Compression ratio | 19.00 to 1 |
| Turning radius | 7.3m (24.0') |
| Passenger volume | 3,528L (124.6 cu.ft.) |
| Towing capacity | 8,913kg (19,650lbs) |
| Front shoulder room | 1,674mm (65.9") |
| Front hiproom | 1,598mm (62.9") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,039mm (40.9") |
| Payload | 1,061kg (2,340lbs) |
| Engine torque | 850 lb.-ft. @ 1,700RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front fog lights | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers |
| Trip computer | |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 8.4" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Rear seat center armrest | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | RAM Connect |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Tilt steering wheel | |
| Voice recorder | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | push button start only |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 23 deg |
|---|---|
| Departure angle | 26 deg |
| Ramp breakover angle | 24 deg |
| Ground clearance (min) | 216mm (8.5") |
| Ground clearance (max) | 236mm (9.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ram/2024-Ram-2500-721afce5ac180e1ae10892be4e877c56.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
