Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
26 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Panthera Metal |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 47,170 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | KNDNB4H39R6424308 |
| Stock #: | T624308 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | black |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Fuel tank capacity | 19.0gal. |
| Manual-shift auto | Sportmatic |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 26mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 290hp @ 6,400RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/65TR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/65TR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,511mm (59.5") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,091mm (121.7") |
| Exterior height | 1,740mm (68.5") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
| Turning radius | 5.7m (18.8') |
| Passenger volume | 4,763L (168.2 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 980mm (38.6") |
| Front headroom | 1,039mm (40.9") |
| Engine torque | 262 lb.-ft. @ 5,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,138 L (40 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 92.0mm x 87.0mm (3.62" x 3.43") |
| Interior maximum rear cargo volume | 4,109 L (145 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,605mm (63.2") |
| Rear legroom | 1,029mm (40.5") |
|---|---|
| Curb weight | 2,047kg (4,513lbs) |
| Exterior body width | 1,994mm (78.5") |
| Exterior length | 5,156mm (203.0") |
| Rear hiproom | 1,687mm (66.4") |
| GVWR | 2,700kg (5,952lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Compression ratio | 12.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 904mm (35.6") |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,631mm (64.2") |
| Front hiproom | 1,519mm (59.8") |
| Front legroom | 1,044mm (41.1") |
| 3rd row hiproom | 1,280mm (50.4") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | Rear View Monitor with Dynamic Parking Guidance yes |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Distance Warning rear |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) active |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Primary LCD size | 8.0" |
|---|---|
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision Avoidance (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist-Ped/Cyclist mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | leatherette |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 8 |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 173mm (6.8") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Kia/2024-Kia-Carnival-721af9ecac181d9a8d1890740de24ee6.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
