Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
20
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Pearl White Tricoat |
|---|---|
| Interior Color: | Graphite |
| Odometer: | 32,304 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | 5N1AZ2BS7RC121040 |
| Stock #: | T621040 |
Included Packages
| SV Midnight Edition Package |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Torque | 240 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Fuel tank capacity | 19.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 20mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 260hp @ 6,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 81.0mm (3.78" x 3.19") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,897 L (67 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,496mm (58.9") |
| Rear legroom | 983mm (38.7") |
| Curb weight | 1,831kg (4,037lbs) |
| Exterior body width | 1,915mm (75.4") |
| Exterior length | 4,897mm (192.8") |
| Wheelbase | 2,824mm (111.2") |
| Rear hiproom | 1,402mm (55.2") |
| GVWR | 2,395kg (5,280lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Exterior height | 1,722mm (67.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Passenger volume | 3,061L (108.1 cu.ft.) |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,511mm (59.5") |
| Front hiproom | 1,407mm (55.4") |
| Front legroom | 1,029mm (40.5") |
| Front headroom | 1,013mm (39.9") |
| Engine torque | 240 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Interior rear cargo volume | 909 L (32 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Warning (BSW) warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| CD-R compatible |
| Smart device integration | NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto |
|---|---|
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) w/Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Childseat sensing airbag | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Intelligent Forward Collision Warning w/Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leatherette |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 14 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 16 deg |
| Ground clearance (min) | 175mm (6.9") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2024-Nissan-Murano-721af759ac182c4280bc54bd83c320bf.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
