Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
15
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Granite Crystal |
|---|---|
| Interior Color: | Diesel Gray/Black |
| Odometer: | 103,422 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 5.7L V-8 cyl |
| VIN: | 1C6RR7FT2GS388099 |
| Stock #: | T688099 |
Included Packages
| Quick Order Package 27J Express |
|---|
|
| Wheels: 20" x 9" Chrome Clad Aluminum |
|
| Popular Equipment Group |
|
| Radio: Uconnect 5.0 |
|
| Transmission: 8-Speed Automatic |
|
| ParkView Rear Back-Up Camera |
|
| SIRIUSXM Satellite Radio |
|
| Cloth 40/20/40 Bench Seat |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bedliner | |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | tailgate |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 410 lb.-ft. @ 3,950RPM |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Number of valves | 16 |
| Fuel economy highway | 21mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 15mpg |
| Engine location | front |
| Variable intake manifold | |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 275/60SR20.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 20" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 275/60SR20.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 99.6mm x 90.9mm (3.92" x 3.58") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,669mm (65.7") |
| Rear legroom | 881mm (34.7") |
| Exterior body width | 2,017mm (79.4") |
| Exterior length | 5,817mm (229.0") |
| Wheelbase | 3,556mm (140.0") |
| Rear hiproom | 1,598mm (62.9") |
| GVWR | 3,130kg (6,900lbs) |
| Engine displacement | 5.7 L |
|---|---|
| Exterior height | 1,974mm (77.7") |
| Rear headroom | 1,008mm (39.7") |
| Passenger volume | 3,302L (116.6 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,676mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,605mm (63.2") |
| Front legroom | 1,041mm (41.0") |
| Front headroom | 1,041mm (41.0") |
| Engine torque | 410 lb.-ft. @ 3,950RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 12 |
| Primary LCD size | 5.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
|---|---|
| Tachometer | |
| Delay-off headlights | |
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Fully automatic headlights |
| Oil pressure gauge | |
|---|---|
| Variably intermittent wipers | |
| Low tire pressure warning | |
| Voltmeter | |
| Compass | |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Overhead airbag | |
| Panic alarm |
| 4 wheel disc brakes | |
|---|---|
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 6 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Front seats | bench |
| Front center armrest | w/storage |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Tilt steering wheel |
| Power windows | |
|---|---|
| Overhead console | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Ram/2016-Ram-1500-615e12e3ac1828a0866fc413252547ad.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
