Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
15
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Brilliant Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Steel |
| Odometer: | 82,325 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 4.0L V-6 cyl |
| VIN: | 1N6AD0EV7KN768106 |
| Stock #: | T668106 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Bumpers | chrome |
| Bedliner | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | tailgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Bodyside moldings | |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 17mpg |
| Torque | 281 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 5 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Fuel economy highway | 21mpg |
| Fuel economy city | 15mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 4.0 |
| Horsepower | 261hp @ 5,600RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 265/60TR18.0 |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 265/60TR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 95.5mm x 92.0mm (3.76" x 3.62") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Rear legroom | 853mm (33.6") |
| Curb weight | 2,097kg (4,624lbs) |
| Exterior body width | 1,849mm (72.8") |
| Exterior length | 5,220mm (205.5") |
| Wheelbase | 3,198mm (125.9") |
| Rear hiproom | 1,473mm (58.0") |
| GVWR | 2,638kg (5,816lbs) |
| Engine displacement | 4.0 L |
| Exterior height | 1,781mm (70.1") |
| Rear headroom | 980mm (38.6") |
|---|---|
| Compression ratio | 9.70 to 1 |
| Turning radius | 6.6m (21.7') |
| Passenger volume | 2,863L (101.1 cu.ft.) |
| Towing capacity | 2,767kg (6,100lbs) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,412mm (55.6") |
| Front legroom | 1,077mm (42.4") |
| Front headroom | 993mm (39.1") |
| Payload | 540kg (1,190lbs) |
| Engine torque | 281 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Engine horsepower | 261hp @ 5,600RPM |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 5.8" |
| Speaker type | Rockford Fosgate |
| Speakers | 10 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
|---|---|
| Smart device integration | NissanConnect Mobile Apps |
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer |
| Voltmeter | |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Panic alarm |
| Anti-whiplash front head restraints | |
|---|---|
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Power moonroof | |
|---|---|
| Front dual zone A/C | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 32 deg |
|---|---|
| Departure angle | 23 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 226mm (8.9") |
| Ground clearance (max) | 257mm (10.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2019-Nissan-Frontier-5c1dc600ac1828a0866fc41323e7f1a9.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
