Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
24
Hwy MPG:
33 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Opal White Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Titan Black/Scalepaper Plaid |
| Odometer: | 38,376 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | WVWGA7CD7RW219597 |
| Stock #: | T619597 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 273 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | Tiptronic |
| Transmission | 7 speed automatic with auto-shift |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 33mpg |
| Fuel economy city | 24mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | electro-mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 241hp @ 5,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/40HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 225/40HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Sport suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 82.5mm x 93.0mm (3.25" x 3.66") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,369mm (53.9") |
| Interior maximum rear cargo volume | 977 L (34 cu.ft.) |
| Rear legroom | 889mm (35.0") |
| Curb weight | 1,446kg (3,188lbs) |
| Exterior body width | 1,788mm (70.4") |
| Exterior length | 4,288mm (168.8") |
| Wheelbase | 2,631mm (103.6") |
| Rear hiproom | 1,176mm (46.3") |
| GVWR | 1,970kg (4,343lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,463mm (57.6") |
|---|---|
| Rear headroom | 968mm (38.1") |
| Compression ratio | 9.60 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (17.9') |
| Passenger volume | 2,602L (91.9 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Front hiproom | 1,356mm (53.4") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Front headroom | 978mm (38.5") |
| Payload | 420kg (926lbs) |
| Engine torque | 273 lb.-ft. @ 1,750RPM |
| Interior rear cargo volume | 564 L (20 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 8.3" |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | App-Connect (w/Apple CarPlay, Android Auto & MirrorLink) |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Traffic Alert mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | VW Car-Net Safe & Secure 5-year |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | FCW w/Autonomous Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Manual passenger lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Sport steering wheel | |
| Manual driver lumbar support | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Suspension
| Touring Suspension |
|---|
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | VW Car-Net Safe & Secure 5-year |
| Adaptive Cruise Control | (ACC) Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | push button start only |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Volkswagen/2024-Volkswagen-Golf-GTI-5702f3b1ac180497dff57124ceaec17d.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
