Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
|
| Exterior Color: | Black |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black |
| Odometer: | 13,611 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.6L V-8 cyl |
| VIN: | 2GC4KPE76S1143360 |
| Stock #: | T643360 |
Included Packages
| Z71 Chrome Sport Edition |
|---|
|
| LTZ Plus Package |
|
| LTZ Convenience Package |
|
| Technology Package |
|
| Safety Package |
|
| Gooseneck/5th Wheel Prep Package |
|
| LTZ Convenience Package II |
|
| Z71 Off-Road Package |
|
| Front 40/20/40 Split-Bench Seats with Lockable Storage |
|
| Engine: 6.6L Gas V8 with Direct Injection and VVT |
|
| Floor-Mounted Center Console |
|
| Preferred Equipment Group 1LZ |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Skid plates | |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Bedliner | |
| Rear cargo | power open and close tailgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 36.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Rear locking differential | |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 6.6L |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 275/65SR20.0E |
| Front anti-roll bar | |
| Wheel size | 20" |
| Single rear wheels |
| Front tires | 275/65SR20.0E |
|---|---|
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,659mm (65.3") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Exterior body width | 2,079mm (81.8") |
| Exterior length | 6,351mm (250.0") |
| Wheelbase | 4,039mm (159.0") |
| Rear hiproom | 1,530mm (60.2") |
| Engine displacement | 6.6 L |
| Exterior height | 2,027mm (79.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Turning radius | 8.0m (26.3') |
| Front shoulder room | 1,677mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,554mm (61.2") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Exterior parking camera cargo | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Oil pressure gauge |
| Lane departure | Lane Departure Warning warning |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | HD Rear Vision Camera w/Hitch View yes |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | UltraSonic front and rear |
| Blind spot | Trailer Side Blind Zone Alert warning |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 13.4" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 Premium |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | OnStar Vehicle Insights |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Mobileye Forward Collision Alert mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Emergency communication system | OnStar |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | HD Surround Vision yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 257mm (10.1") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Chevrolet/2025-Chevrolet-Silverado-2500-HD-5325b70eac1857715e05f4fdb05e7c1a.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
