Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
22.0
Hwy MPG:
24.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Black |
|---|---|
| Interior Color: | Boulder |
| Odometer: | 17,013 miles miles |
| MPGe: | 23.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | 4x4 |
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | 3TYLC5LNXRT009361 |
| Stock #: | T609361 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Skid plates | |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Torque | 317 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Rear locking differential | |
| Hybrid system combined power torque | 465 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | nickel metal hydride (NiMH) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 278hp @ RPM |
| Hybrid system net power | 326hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 48hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
|---|---|
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Fuel tank capacity | 18.2gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 24mpg |
| Fuel economy city | 22mpg |
| Engine liters | 2.4L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | four-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 2 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 99.5mm (3.44" x 3.92") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Rear legroom | 856mm (33.7") |
| Curb weight | 2,282kg (5,030lbs) |
| Exterior body width | 1,979mm (77.9") |
| Exterior length | 5,410mm (213.0") |
| Wheelbase | 3,350mm (131.9") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 3,055kg (6,735lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Exterior height | 1,913mm (75.3") |
| Rear headroom | 975mm (38.4") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.8m (22.2') |
| Towing capacity | 2,722kg (6,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,443mm (56.8") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Payload | 773kg (1,705lbs) |
| Engine torque | 317 lb.-ft. @ RPM |
| Engine horsepower | 326hp @ RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P (TSS-P) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (1-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Traction battery temperature |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2024-Toyota-Tacoma-i-FORCE-MAX-4cb83c1cac1850322cdacea07762dcce.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

