Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
14
Hwy MPG:
17 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Northsky Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black/Graystone |
| Odometer: | 40,622 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.2L V-8 cyl |
| VIN: | 3GCUDHEL6PG218618 |
| Stock #: | T618618 |
Included Packages
| Chevy Safety Assist |
|---|
|
| OnStar & Chevrolet Connected Services Capable |
|
| Front Bucket Seats |
|
| 120-Volt Instrument Panel Power Outlet |
|
| Radio: Chevrolet Infotainment 3 Premium System |
|
| Trailering Package |
|
| Preferred Equipment Group 3LT |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bedliner | |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 15mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 460 lb.-ft. @ 4,100RPM |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Rear locking differential | |
| Fuel economy highway | 17mpg |
| Fuel economy city | 14mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 6.2L |
| Horsepower | 420hp @ 5,600RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Front locking differential | |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 275/70QR18.0C |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar |
| Front tires | 275/70QR18.0C |
|---|---|
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 103.3mm x 92.0mm (4.07" x 3.62") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,626mm (64.0") |
| Rear legroom | 1,102mm (43.4") |
| Curb weight | 2,517kg (5,550lbs) |
| Exterior body width | 2,063mm (81.2") |
| Exterior length | 5,912mm (232.8") |
| Wheelbase | 3,747mm (147.5") |
| Rear hiproom | 1,506mm (59.3") |
| GVWR | 3,221kg (7,100lbs) |
| Engine displacement | 6.2 L |
| Exterior height | 1,998mm (78.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,019mm (40.1") |
| Compression ratio | 11.50 to 1 |
| Turning radius | 7.1m (23.1') |
| Towing capacity | 3,992kg (8,800lbs) |
| Front shoulder room | 1,638mm (64.5") |
| Front hiproom | 1,544mm (60.8") |
| Front legroom | 1,131mm (44.5") |
| Front headroom | 1,093mm (43.0") |
| Payload | 689kg (1,520lbs) |
| Engine torque | 460 lb.-ft. @ 4,100RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Exterior parking camera cargo | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Oil pressure gauge |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | HD Rear Vision Camera w/Hitch View yes |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | Trailer Side Blind Zone Alert warning |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Primary LCD size | 13.4" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 Premium |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Braking mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Enhanced Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | HD Surround Vision yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 32 deg |
|---|---|
| Departure angle | 23 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 284mm (11.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Chevrolet/2023-Chevrolet-Silverado-1500-48d8dc96ac1844ad74a38acf2049d091.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
