Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
31
Hwy MPG:
39 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | White |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 54,135 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I-4 cyl |
| VIN: | 19XFL1H71NE012617 |
| Stock #: | T612617 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 35mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 177 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 12.4gal. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 39mpg |
| Fuel economy city | 31mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 180hp @ 6,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 215/50HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/50HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 73.0mm x 89.5mm (2.87" x 3.52") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
| Rear legroom | 950mm (37.4") |
| Curb weight | 1,385kg (3,053lbs) |
| Exterior body width | 1,801mm (70.9") |
| Exterior length | 4,547mm (179.0") |
| Wheelbase | 2,736mm (107.7") |
| Rear hiproom | 1,242mm (48.9") |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,415mm (55.7") |
| Rear headroom | 942mm (37.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,735L (96.6 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,448mm (57.0") |
| Front hiproom | 1,379mm (54.3") |
| Front legroom | 1,074mm (42.3") |
| Front headroom | 955mm (37.6") |
| Engine torque | 177 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Interior rear cargo volume | 694 L (24 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 180hp @ 6,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) active |
| Voltmeter | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Knee airbag |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) + FCW mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | HondaLink |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Honda/2022-Honda-Civic-477385cfac1828a0866fc4131ed91d0b.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
