Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
21
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Blueprint |
|---|---|
| Interior Color: | Ash |
| Odometer: | 33,072 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | 5TDKDRBH4RS574213 |
| Stock #: | T674213 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 24mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 310 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 17.9gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 21mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.4L |
| Horsepower | 265hp @ 6,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55VR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 20" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55VR20.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,397mm (55.0") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Exterior height | 1,730mm (68.1") |
| Rear headroom | 942mm (37.1") |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Passenger volume | 3,860L (136.3 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 917mm (36.1") |
| Front headroom | 975mm (38.4") |
| Engine torque | 310 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Interior rear cargo volume | 453 L (16 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 99.5mm (3.44" x 3.92") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,387 L (84 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,483mm (58.4") |
| Rear legroom | 983mm (38.7") |
|---|---|
| Curb weight | 2,020kg (4,453lbs) |
| Exterior body width | 1,930mm (76.0") |
| Exterior length | 4,950mm (194.9") |
| Rear hiproom | 1,448mm (57.0") |
| GVWR | 2,692kg (5,935lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| 3rd row legroom | 711mm (28.0") |
| Towing capacity | 2,268kg (5,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,499mm (59.0") |
| Front hiproom | 1,453mm (57.2") |
| Front legroom | 1,067mm (42.0") |
| Payload | 674kg (1,485lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,158mm (45.6") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
|---|---|
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Front and Rear Parking Assist w/Automatic Braking (PA w/AB) front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi-compatible Wireless Charging front |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | Destination Assist (1-year trial subscription) |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speaker type | JBL |
| Speakers | 11 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Braking (RCTB) mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | captain |
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | Drive Connect Cloud Navigation (1-year trial subscription) |
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Display ground view | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Panoramic View Monitor yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 23 deg |
| Ramp breakover angle | 17 deg |
| Ground clearance (min) | 203mm (8.0") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Toyota/2024-Toyota-Highlander-43b144d8ac181d0a4090da9098f08335.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
