Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
24
Hwy MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Gun |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 157,775 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | All-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | JN1BJ1CR5JW252656 |
| Stock #: | T652656 |
Included Packages
| Carpeted Cargo Area Protector & Floor Mats |
|---|
|
Body Exterior
| Cargo | liftgate |
|---|---|
| Door mirrors | body-color |
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 147 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 30mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 24mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0 |
| Horsepower | 141hp @ 6,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 215/60HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 17" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/60HR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.1mm (3.31" x 3.55") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,415mm (55.7") |
| Rear legroom | 848mm (33.4") |
| Interior maximum cargo volume | 1,730 L (61 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,537kg (3,389lbs) |
| Exterior body width | 1,836mm (72.3") |
| Exterior length | 4,379mm (172.4") |
| Wheelbase | 2,647mm (104.2") |
| Rear hiproom | 1,191mm (46.9") |
| GVWR | 2,021kg (4,455lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,610mm (63.4") |
|---|---|
| Rear headroom | 973mm (38.3") |
| Compression ratio | 11.20 to 1 |
| Turning radius | 5.6m (18.5') |
| Passenger volume | 2,718L (96.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,438mm (56.6") |
| Front hiproom | 1,356mm (53.4") |
| Front legroom | 1,087mm (42.8") |
| Front headroom | 1,006mm (39.6") |
| Interior cargo volume | 648 L (23 cu.ft.) |
| Engine torque | 147 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Engine horsepower | 141hp @ 6,000RPM |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Appearance | analog |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Warning (BSW) warning |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 17 deg |
|---|---|
| Departure angle | 29 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (min) | 188mm (7.4") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2018-Nissan-Rogue-Sport-3d373c77ac180fbb4f0b0eea217ddf67.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
