Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
36.0
Hwy MPG:
36.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Celestial Silve |
|---|---|
| Interior Color: | Graphite |
| Odometer: | 52,427 miles miles |
| MPGe: | 36.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 150,000 miles |
| Transmission: | Variable |
|---|---|
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 5TDYRKEC3RS211937 |
| Stock #: | T611937 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 176 lb.-ft. @ 4,400RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 40 |
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | nickel metal hydride (NiMH) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 199 lb.-ft. |
| Horsepower | 189hp @ 6,000RPM |
| Hybrid system net power | 245hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 180hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
|---|---|
| Powertrain number of motors | 2 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 36mpg |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 6.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 650 |
| Fuel tank capacity | 18.0gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 36mpg |
| Fuel economy city | 36mpg |
| Engine liters | 2.5L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | front-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,486mm (58.5") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,061mm (120.5") |
| Exterior height | 1,740mm (68.5") |
| Rear headroom | 1,013mm (39.9") |
| Turning radius | 5.8m (19.2') |
| Passenger volume | 4,522L (159.7 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 950mm (37.4") |
| Front headroom | 1,019mm (40.1") |
| Engine torque | 176 lb.-ft. @ 4,400RPM |
| Interior rear cargo volume | 949 L (33 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 245hp @ 6,000RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 103.4mm (3.44" x 4.07") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,860 L (101 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,593mm (62.7") |
|---|---|
| Rear legroom | 1,013mm (39.9") |
| Curb weight | 2,098kg (4,625lbs) |
| Exterior body width | 1,994mm (78.5") |
| Exterior length | 5,174mm (203.7") |
| Rear hiproom | 1,681mm (66.2") |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 14.00 to 1 |
| 3rd row legroom | 983mm (38.7") |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,585mm (62.4") |
| Front hiproom | 1,514mm (59.6") |
| Front legroom | 1,024mm (40.3") |
| 3rd row hiproom | 1,240mm (48.8") |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 9.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (3-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P (TSS-P) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Passenger seat mounted armrest | |
| Seat Upholstery | leatherette SofTex |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Rear seats | captain |
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Safety Connect (3-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear dual zone A/C | |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 162mm (6.4") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/certified/Toyota/2024-Toyota-Sienna-3810e061ac18160793fbd8902f09868f.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed

