Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
22
Hwy MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Omaha Orange |
|---|---|
| Interior Color: | Black/Ski Gray |
| Odometer: | 42,267 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | Front-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | ZACNJCBBXMPN07648 |
| Stock #: | T607648 |
Included Packages
| Sun & Sound Group |
|---|
|
| Passive Entry Remote Start Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Roof rack | rails only |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 25mpg |
| Fuel tank capacity | 12.7gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Fuel economy highway | 30mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 22mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Drive type | front-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 1,438 L (51 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,400mm (55.1") |
| Rear legroom | 892mm (35.1") |
| Curb weight | 1,386kg (3,056lbs) |
| Exterior body width | 1,885mm (74.2") |
| Exterior length | 4,232mm (166.6") |
| Wheelbase | 2,570mm (101.2") |
| Rear hiproom | 1,318mm (51.9") |
| GVWR | 1,940kg (4,277lbs) |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,029mm (40.5") |
| Turning radius | 5.5m (18.1') |
| Passenger volume | 2,835L (100.1 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Front hiproom | 1,349mm (53.1") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Interior rear cargo volume | 524 L (19 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning-Plus active |
| Voltmeter | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Speaker type | Kenwood |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | premium cloth |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Emergency communication system | SiriusXM Guardian |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 30 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 170mm (6.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Jeep/2021-Jeep-Renegade-32f6aa50ac180497ceec23a5b9f85d13.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
