Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
28
Hwy MPG:
34 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Pearl White Tricoat/Super Black |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 51,939 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I-3 cyl |
| VIN: | JN8BT3CBXPW459904 |
| Stock #: | T659904 |
Included Packages
| SL premium package |
|---|
|
| floor mats with 2-piece cargo area protector |
|
| AM/FM NissanConnect radio with navigation |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 31mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 34mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 201hp @ 5,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55VR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55VR19.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.1mm (3.31" x 3.55") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,064 L (73 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 978mm (38.5") |
| Curb weight | 1,676kg (3,695lbs) |
| Exterior body width | 1,839mm (72.4") |
| Exterior length | 4,648mm (183.0") |
| Wheelbase | 2,705mm (106.5") |
| Rear hiproom | 1,356mm (53.4") |
| GVWR | 2,125kg (4,685lbs) |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 8.00 to 1 |
| Turning radius | 5.4m (17.7') |
| Passenger volume | 2,843L (100.4 cu.ft.) |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,054mm (41.5") |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Payload | 408kg (900lbs) |
| Engine torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,028 L (36 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) active |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Intelligent Emergency Braking (R-IEB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | NissanConnect Services |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Intelligent Emergency Braking (IEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
| Power 2-way driver lumbar support |
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | NissanConnect Services |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Intelligent Around View Monitor (I-AVM) yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (max) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2023-Nissan-Rogue-24be7af5ac183c20f46ddc4721b68518.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
