Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
22
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Summit White |
|---|---|
| Interior Color: | Ebony |
| Odometer: | 18,649 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I-4 cyl |
| VIN: | LRBFZLE40SD073876 |
| Stock #: | T673876 |
Included Packages
| Front Bucket Seats |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Auto-dimming door mirrors | |
|---|---|
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 24mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 258 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Fuel tank capacity | 16.1gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 22mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | electro-mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 228hp @ 5,000RPM |
| Drive type | Twin Clutch AWD all-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/45HR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 20" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/45HR20.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.0mm x 92.3mm (3.27" x 3.63") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,492 L (53 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 998mm (39.3") |
| Curb weight | 1,798kg (3,964lbs) |
| Exterior body width | 1,882mm (74.1") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,769mm (109.0") |
| Rear hiproom | 1,204mm (47.4") |
| GVWR | 2,350kg (5,180lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,641mm (64.6") |
|---|---|
| Rear headroom | 988mm (38.9") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,440mm (56.7") |
| Front hiproom | 1,400mm (55.1") |
| Front legroom | 1,026mm (40.4") |
| Front headroom | 1,006mm (39.6") |
| Engine torque | 258 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 714 L (25 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear |
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Rear Park Assist rear |
| Blind spot | Blind Zone Steering Assist active |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 9 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Buick Infotainment System |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Braking mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Enhanced Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | OnStar and Buick connected services capable |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | HD Surround Vision yes |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 171mm (6.7") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Buick/2025-Buick-Envision-1404762cac18203aee22bcff73b39e18.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
