Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
20
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Pearl White Tricoat |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 46,810 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | 5N1DR3CD8PC259220 |
| Stock #: | T659220 |
Included Packages
| SL premium package |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 259 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Fuel tank capacity | 18.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 25mpg |
| Fuel economy city | 20mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 284hp @ 6,400RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,483mm (58.4") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,901mm (114.2") |
| Exterior height | 1,801mm (70.9") |
| 3rd row headroom | 960mm (37.8") |
| Engine torque | 259 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 470 L (17 cu.ft.) |
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 81.0mm (3.78" x 3.19") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,280 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,514mm (59.6") |
| Rear legroom | 902mm (35.5") |
| Curb weight | 2,044kg (4,506lbs) |
| Exterior body width | 1,979mm (77.9") |
|---|---|
| Exterior length | 5,022mm (197.7") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 2,676kg (5,900lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| 3rd row legroom | 711mm (28.0") |
| Front shoulder room | 1,544mm (60.8") |
| Front hiproom | 1,481mm (58.3") |
| Front legroom | 1,125mm (44.3") |
| 3rd row hiproom | 1,186mm (46.7") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster |
| Tachometer | |
|---|---|
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) active |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 9.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Wired Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | NissanConnect Services |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Reclining 3rd row seat | |
| Heated front seats | |
| Power 2-way driver lumbar support |
| Leather steering wheel | |
|---|---|
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | NissanConnect Navigation |
| Emergency communication system | NissanConnect Services |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Intelligent Around View Monitor (I-AVM) yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 16 deg |
| Ground clearance (min) | 180mm (7.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Nissan/2023-Nissan-Pathfinder-0b0c0f54ac181d0a4090da907ab999cf.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
