Advertised prices exclude tax, tag, registration, title, and $377.63 documentation fee. Pricing subject to change without notice. All pricing and details are believed to be accurate, but we do not warrant or guarantee such accuracy. The prices shown above, may vary from region to region, as will incentives, and are subject to change. Vehicle information is based off standard equipment and may vary from vehicle to vehicle. Call or email for complete vehicle specific information
|
City MPG:
23
Hwy MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Intense Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 29,579 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 5NMJACAE9PH264373 |
| Stock #: | T664373 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 25mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 178 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 14.3gal. |
| Manual-shift auto | SHIFTRONIC |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 28mpg |
| Fuel economy city | 23mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 187hp @ 6,100RPM |
| Drive type | HTRAC all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/65HR17.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/65HR17.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 88.5mm x 101.5mm (3.48" x 4.00") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,274 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
| Rear legroom | 1,049mm (41.3") |
| Curb weight | 1,568kg (3,457lbs) |
| Exterior body width | 1,864mm (73.4") |
| Exterior length | 4,630mm (182.3") |
| Wheelbase | 2,756mm (108.5") |
| Rear hiproom | 1,369mm (53.9") |
| GVWR | 2,160kg (4,761lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Exterior height | 1,666mm (65.6") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 13.00 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.3') |
| Passenger volume | 3,064L (108.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Front hiproom | 1,384mm (54.5") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 1,019mm (40.1") |
| Payload | 592kg (1,305lbs) |
| Engine torque | 178 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,096 L (39 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Appearance | analog |
| Exterior parking camera rear | Rear View Monitor (RVM) yes |
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) active |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian, Cyclist & Junction-Turning Detection mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | premium cloth |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Smart Cruise Control with Stop & Go (SCC) |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Rear beverage holders | |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hiland Toyota.
https://www.hilandtoyota.com/used/Hyundai/2023-Hyundai-Tucson-00bea2a9ac183da746fed08389994e64.htm
Location
Hours
- Monday 8:30AM-6:00PM
- Tuesday 8:30AM-6:00PM
- Wednesday 8:30AM-6:00PM
- Thursday 8:30AM-6:00PM
- Friday 8:30AM-6:00PM
- Saturday 8:30AM-5:00PM
- Sunday Closed
